Nocne szkolenie antyterrorystyczne w warszawskim metrze

W nocy z 14 na 15 lutego funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa wzięli udział w szkoleniu z zakresu taktyki i techniki antyterrorystycznej w środkach komunikacji zbiorowej.

Głównym celem szkolenia była wymiana doświadczeń, zgrywanie taktyki i techniki antyterrorystycznej pomiędzy służbami, które realizują zadania w sytuacjach kryzysowych. Funkcjonariusze przećwiczyli wybrane elementy operacji HRO (Hostage Rescue Operations - celem strategicznym operacji jest uwolnienie zakładników oraz zneutralizowanie zagrożenia ich życia) tj.: szturm bezpośredni na wjeżdżający na stację pociąg, uwalnianie zakładników, ewakuację rannych oraz zatrzymanie terrorystów. W trakcie nocnego szkolenia swoje umiejętności doskonalili również paramedycy, którzy dokonywali segregacji rannych w zależności od stopnia obrażeń (metoda Triage) i udzielali im pierwszej pomocy.

W szkoleniu oprócz funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa uczestniczyli funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Służba Ochrony Państwa rozszerza i intensyfikuje procesy szkoleniowe,  aby skutecznie realizować ustawowe zadania oraz przeciwdziałać współczesnym zagrożeniom i przestępstwom.

do góry