Zabezpieczenie wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena w Polsce

W dniach 25-26.03 br. funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa wspólnie z innymi służbami, krajowymi i zagranicznymi, zabezpieczyli wizytę Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Pana Joe Bidena w naszym kraju.

25.03 br. po wylądowaniu w podrzeszowskiej Jasionce Prezydent USA spotkał się z żołnierzami amerykańskiej 82. dywizji powietrznodesantowej, a następnie z Prezydentem RP, Panem Andrzejem Dudą.

Następnego dnia, na Stadionie Narodowym w towarzystwie Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego Prezydent Joe Biden rozmawiał z uchodźcami z Ukrainy oraz wolontariuszami.

W dalszej kolejności odbyło się spotkanie w Pałacu Prezydenckim z Prezydentem RP, a następnie amerykański Prezydent wygłosił przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego, po czym około godziny 20 udał się na lotnisko Chopina, skąd odleciał do Waszyngtonu.

Zorganizowanie działań ochronnych powodowało podjęcie szeregu przedsięwzięć planistycznych, organizacyjnych oraz wykonawczych. Wymagały one skoordynowanego wykorzystania posiadanych sił i środków w wielu różnych miejscach, zależnie od skali prowadzonych zabezpieczeń. Profesjonalizm funkcjonariuszy SOP oraz ich bardzo dobre przygotowanie pozwoliły sprawnie wykonać złożone zadania zapewniając skuteczne bezpieczeństwo osobom ochranianym w Rzeszowie i Warszawie.

 

do góry