30 funkcjonariuszy SOP odznaczonych za zasługi w działaniach poza granicami RP

29 maja br. funkcjonariusze służb podległych MSWiA zostali wyróżnieni odznakami honorowymi „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej” z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. Odznaczenie  otrzymało 30 funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, jeden ratownik-lekarz z Państwowej Straży Pożarnej oraz 9 policjantów.

Funkcjonariusze SOP wykonują swoje zadania w najbardziej niebezpiecznych rejonach świata, tam gdzie mają swoje siedziby polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne,. W latach 2011–2016 Biuro Ochrony Rządu (poprzednik SOP) 1034 razy delegowało funkcjonariuszy do ochrony placówek zagranicznych. W 2017 roku odbyło się 107 takich delegacji. Funkcjonariusze realizowali zadania m.in. w takich miejscach jak: Bagdad, Irbil, Kabul, Algier, Islamabad. Dotychczas w 2018 r. około 80 funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa służyło poza granicami kraju.

Służyliście i nadal służycie w krajach niestabilnych, w państwach ogarniętych konfliktami, w tym także zbrojnymi. Wasza codzienna służba w tych rejonach zalicza się do grona tych najbardziej niebezpiecznych dla Waszego życia i zdrowia. Jestem niezwykle dumny z tego, że Wasza trudna i odpowiedzialna służba jest doceniana przez naszych partnerów zagranicznych, którzy wiedzą, że na polskich służbach można polegać zawsze i wszędzie – podkreślił szef MSWiA.

(zdjęcia: archiwum MSWiA)

do góry